Kontakt
Gabinet
Social media

Psychoterapia dla dzieci

Gdyby zachowanie Twojego dziecka można było przetłumaczyć, być może jego/jej opowieść brzmiałaby następująco:

„Mamo! Tato!

Widzę i czuję rzeczy, których nie rozumiem. Jest mi trudno, często się boję. W mojej głowie mieszkają nie tylko myśli i słowa. Mieszkają tam elfy i wojownicy, dobre duchy, zwierzęta, stwory i potwory. Kiedy się boję, nie wypowiadam ich imion, o ich straszności nie myślę. Czasem zamykam oczy, nie patrzę pod łóżko, głowę zakrywam kołdrą…

Jeżeli bywam dla Ciebie zagadką, uwierz mi, dla siebie jestem jeszcze większą, i często sam/a o tym nie wiem. Nie wiem, jak dać Ci znać, czego potrzebuję…

Mogę płakać, ale czasem to nie wystarczy. Mogę krzyczeć, odwracać od Ciebie wzrok, nie słyszeć co do mnie mówisz. Mogę przestać mówić i w kółko robić to samo. Będzie mnie bolał brzuch, odmówię korzystania z toalety. Mogę bić, ściskać i gryźć, z nikim się nie bawić.

I przez ten cały czas, będę miał/a nadzieję, że się nie poddasz i za tymi wszystkimi zachowaniami, spróbujesz zobaczyć mnie.”

Jakiego wsparcia potrzebuje Twoje dziecko?

Dziecięca psychika przemawia językiem ciała i wyobraźni. Samoświadomość i racjonalne myślenie, mimo, że się rozwijają – u dziecka nie dominują. Dlatego też w procesie psychoterapii konieczne jest uwzględnienie sposobu, w jaki dziecko przeżywa świat i samego siebie.

Jesteśmy tu po to by stworzyć Twojemu dziecku taką przestrzeń, w której będzie mogło zintegrować zarówno fizyczne i psychiczne doświadczenia oraz świadome i nieświadome aspekty psychiki, wspierając w ten sposób proces wewnętrznego leczenia i rozwoju dziecięcej osobowości.