Psychoterapia dla dorosłych
Psychika komunikuje się poprzez objawy.
Lęki, stany depresyjne, natrętne myśli, kompulsywne zachowania, objawy somatyczne, zaburzenia odżywiania, koszmary senne, powtarzające się wzorce relacji lub powracające w tej samej formie doświadczenia, są zakamuflowanym i z pozoru pozbawionym sensu komunikatem z nieznanych i nieuświadomionych aspektów nas samych.
Co więcej, nieświadome aspekty naszej psychiki zanurzone są w kulturowym bogactwie świata – pozwalają siebie doświadczać poprzez obrazy, opowieści, muzykę, sny, ale także kulturowe kompleksy i traumy.
Jesteśmy tu po to, by współtworzyć przestrzeń, w której sprzeczne tendencje psychiki będą mogły zostać rozpoznane, oswojone i w nowy sposób wyrażone. Skupimy się również na różnorodnej, złożonej i niejasnej materii snów. Zrobimy miejsce na to, by perspektywa archetypów, zbiorowej świadomości i nieświadomości mogły wzbogacać i nadawać kierunek pojawiającym się ścieżkom psychicznej przemiany.
Pomoc psychologiczna dla dorosłych
W Jungian Centrum zajmujemy się zarówno pomocą psychologiczną jak i psychoterapią długoterminową osób dorosłych. Pomoc psychologiczna, w najogólniejszym rozumieniu zawiera w sobie wszystkie pozostałe formy pomocy – konsultacje psychologiczne, diagnozę psychologiczną, interwencję kryzysową, psychoterapię. Pomoc psychologiczna stanowi formę kontaktu wybieraną “na pierwszy ogień”. Może być najbardziej adekwatna w sytuacjach, gdy dzieje się coś intensywnego w naszym życiu, czego nie rozumiemy lub co nas przerasta. W warunkach wymagających szybkiego działania i podejmowania decyzji – konsultacja psychologiczna jest najbardziej adekwatną formą. Podjęcie decyzji o psychoterapii nie zawsze będzie jej konsekwencją. Czasem okazać się może, że w zaistniałych okolicznościach warto sięgnąć po dalszą diagnostykę u innego specjalisty i dopiero z uzupełnionymi informacjami podjąć dalsze psychoterapeutyczne działania lub jeżeli nie ma takiej potrzeby – na danym etapie zakończyć wspólną pracę.
Pomoc psychologiczna może służyć doraźnemu wsparciu, które wraz z ustąpieniem stresogennych czynników, naturalnie się zakończy. Warto byś pamiętał/a, że zawsze masz wybór.
Psychoterapia Gliwice – pierwsza wizyta w naszym gabinecie
Każdy psychoterapeuta pracuje inaczej. Wpływa na to kilka czynników – poprzez nurt psychoterapii, w którym kontynuuje lub ukończył szkolenie, po kwestie bardzo indywidualne – takie jak osobowość terapeuty i jego unikalny styl pracy. Biorąc pod uwagę powyższe różnice, warto jednak wspomnieć o wspólnych cechach łączących różne podejścia.
Każda pierwsza wizyta w naszych centrum psychoterapii w Gliwicach poprzedzona jest kontaktem telefonicznym lub mailowym. Wstępna rozmowa pozwoli nam ustalić z jakimi Twoimi potrzebami mamy do czynienia i w jak najlepszy sposób możemy w naszym Centrum na nie odpowiedzieć.
Tak, pierwsze wizyty bywają stresujące. Przede wszystkim dlatego, że z Twojej strony może by więcej pytań niż odpowiedzi. Nie znasz jeszcze osoby po drugiej stronie, nie wiesz jak będziesz się czuć i czy to, czego doświadczysz będzie Tobie odpowiadać. Uczucie niepewności, niepokoju, skrępowania lub zawstydzenia są w tych okolicznościach całkowicie zrozumiałe i na miejscu.
Pierwsze wizyty w naszym gabinecie służą przede wszystkim oswojeniu nowej sytuacji. Celem rozmowy jest nie tylko omówienie tego, co sprowadza Cię do nas. Jest nim także upewnienie się, że miejsce i osoba, do której trafiłeś/łaś jest tą, z którą chcesz nawiązać współpracę. Czas wzajemnego poznania, oswajania i podejmowania decyzji o psychoterapii to czas konsultacji. Zajmuje z reguły kilka pierwszych sesji, po których wspólnie z terapeutą/tką podejmiecie decyzję o kontynuowaniu spotkań. Ważne, byś na etapie podejmowania decyzji wiedział/a: jaki jest termin Twoich spotkań, z jaką częstotliwością będziecie się widzieć, jak rozwiązywane są kwestie nieobecności, przesuwania i odwoływania sesji, jak rozwiązywane są kwestie urlopów i wakacji. Są to kwestie podstawowe. Omówienie celu terapii może się również pojawić w Waszych rozmowach, ale też nie musi. Bardzo prawdopodobne jest, że na jego wyłonienie się, trzeba będzie poczekać. Podsumowując – owocem pierwszych kilku spotkań będzie ustalenie struktury i rytmu wspólnej pracy. Są one niezbędne byś w poczuciu bezpieczeństwa mogła/mógł zająć się tym, co Cię do nas sprowadza. Zapraszamy.
Psycholog dla dorosłych Gliwice – centrum dobrej zmiany
W powszechnej świadomości zmiana jest czymś pożądanym, dostępnym i kontrolowalnym. Przekonanie, że mamy wpływ na swoje życie, myśli, działania, reakcje jest w naszej kulturze dość popularny i oczywisty. Utwierdza nas w nim dodatkowo, niemalże nieograniczony dostęp do każdej ilości informacji, warsztatów, szkoleń, rozwiązań, kursów, narzędzi. Można by rzec, że rozwiązania naszych problemów leżą na ulicy. Z pewnością – na tej wirtualnej.
Psychologia C.G.Junga podchodzi do tematu zmiany w zupełnie inny sposób. Traktuje zmianę jako wynik głębokiego rozwoju i poszerzania świadomości poprzez kontakt z nieświadomością, a także z szeroko pojętą kulturą i sztuką, która, poza walorami estetycznymi i artystycznymi stanowi symboliczny wyraz treści nieświadomych.
Jak pisał sam Jung:
“Największe i najcięższej wagi problemy są w gruncie rzeczy nie do rozwiązania; takie też muszą być, (...). Problemy mogą nie zostać nigdy rozwiązane, lecz można z nich wyrosnąć. Wyrośnięcie z osobistych problemów jednostki, o których mowa, okazuje się poziomem wzrostu świadomości. W pole widzenia wkraczają inne sprawy, ważniejsze zainteresowania i przez rozszerzenie horyzontów nierozwiązany problem traci na swoim wcześniej szczególnie palącym znaczeniu. On nie zostaje sam w sobie rozwiązany, lecz zaczyna blaknąć w porównaniu z nowym, silniej wytyczonym kierunkiem życia. To co na głębszym poziomie wcześniej stawało się powodem do wywoływania konfliktów i panicznego ataku w afekcie, teraz z pozycji wyższego poziomu świadomości przypominać może oglądaną z wierzchołka wysokiej góry burzę w dolinie. Dzięki temu nawałnica traci swoją rzeczywistość i nie jest się więcej w jej epicentrum, lecz góruje nad nią”.
Jacobi.J, Psychologia C.G.Junga, s.178
Praca z osobami dorosłymi, z uwagi na problematykę pojawiającą się w tym okresie życia, wymaga od psychoterapeuty ogromnej dojrzałości i doświadczenia, szerokich horyzontów a także przestrzeni, umożliwiającej pacjentowi spotkanie się w własnej psychice z tym, co – zwłaszcza w drugiej połowie życia – wymaga rozpoznania i zintegrowania.
Psychoterapia indywidualna dla dorosłych
“Indywidualność” terapii kończy się właściwie na tym, że na każdym spotkaniu ze swoim terapeutą jesteś Ty sam/ sama. Czasami spotkać się można z przekonaniem, że podczas sesji psychoterapii indywidualnej dla dorosłych skupiamy się wyłącznie na sobie i swoich problemach. I tak, i nie. Jako istoty społeczne, jesteśmy zanurzeni w relacjach. Będąc młodymi dorosłymi, rozpoczynającymi samodzielne życie – podczas sesji psychoterapii indywidualnej koncentrować się będziemy na relacjach rodzinnych i rówieśniczych, być może także romantycznych. Nadal będziemy poszukiwać własnej tożsamości i miejsca w świecie. Na późniejszych etapach życia, wraz ze zmianami wynikającymi z życiowego i zawodowego rozwoju, będziemy krążyć wokół relacji w pracy lub relacji partnerskich/ małżeńskich, być może także rodzicielskich. Skupienie się na własnej perspektywie rozumienia i przeżywania rzeczywistości daje możliwość brania za nią odpowiedzialności w najróżniejszych kontekstach. I w tym sensie jest to indywidualne. Problemy w związku mogą znaleźć wsparcie w formie terapii par, nie zapominajmy jednak, że równoległa indywidualna praca z własną postawą i przekonaniami, sposobem komunikacji i słyszenia naszego partnera, może również przynieść wiele zmian i nowych jakości do naszego związku. W naszym Centrum psychoterapia indywidualna dla dorosłych może przyjmować formę towarzyszenia równolegle prowadzonej psychoterapii rodzinnej (i odwrotnie). W wielu sytuacjach te formy pracy wzajemnie się wspierają – praca indywidualna nie wyklucza pracy nad relacją, praca w rodzinnym gronie, daje możliwość głębszego poznania mechanizmów obecnych w tzw. “rodzinnym tańcu” i odkrycia kolejnych obszarów (własnych kroków w rodzinnym tańcu), którymi chcielibyśmy się poprzyglądać w bardziej kameralnych, indywidualnych, warunkach.
Psychoterapia dla osób dorosłych
Dorosłość, jak każdy poprzedni etap życia – podlega uniwersalnym wzorcom rozwoju.Tym co prawdopodobnie wyróżnia dorosłość spośród innych etapów, jest zintensyfikowane doświadczanie ambiwalencji, presji, nieustającej odpowiedzialności i braku przestrzeni. Co więcej, wkraczanie w drugą połowę życia nieubłaganie wiąże się z oglądaniem się za siebie, przeżywaniem życia “wstecz”, opłakiwaniem tego, co utracone i w pewnym sensie nie do powtórzenia. Jednocześnie, żaden inny etap nie niesie ze sobą takiego potencjału do rozwoju i wewnętrznej transformacji. To właśnie dorosłość – przełom połowy życia – stanowiły centrum zainteresowań Carla Gustava Junga.
Kryzys drugiej połowy życia jest momentem, w którym nieświadomość najprawdopodobniej najbardziej dotkliwie daje o sobie znać. Czy nam się to podoba, czy nie – następuje przebiegunowanie wartości kierujących naszym życiem. Podążanie za tym procesem, mierzenie się z jego wyzwaniami, może zaowocować rozwojem pełni naszego człowieczeństwa – jungowską indywiduacją. Brak umiejętności i możliwości symbolicznego rozumienia i wyrażania treści nieświadomych, może doprowadzić do odtwarzania wcześniejszych form rozwoju psychicznego w sposób dosłowny. Tym bardziej, że ilość pułapek czyhających po drodze i zakres możliwości by uśpić udręczoną psyche w dorosłości osiąga swoje maksimum. W Jungian Centrum skupiamy się na tym, by psychoterapia dla osób dorosłych mogła pomóc przejść pacjentom możliwie najbezpieczniej przez ten etap życia. Zapraszamy.